Emise dluhopisů může být vhodným nástrojem pro financování obchodní společnosti. Jaké jsou výhody a nevýhody ve srovnání s dalšími způsoby financování?
Co je to dluhopis
Termínem dluhopis neboli obligace označujeme cenný papír, který zakládá právo vlastníka tohoto cenného papíru na to, aby mu byla splacena určitá dlužná částka. Dluhopisy zařazujeme mezi cenné papíry dlouhodobého charakteru. V Česku se však nevyskytují tzv. věčné dluhopisy, které nemají datum splatnosti.
Dluhopis v Česku může emitovat stát, ale i jakákoli fyzická nebo právnická osoba. Emise firemních dluhopisů představuje efektivní způsob, jak získat potřebný kapitál. Běžně takto postupují velké korporace, využít nicméně lze emisi dluhopisů také v měřítkách menšího podniku. K podobné volbě se stále častěji uchylují i začínající společnosti nebo start-upy.
Jedná se o postup, který je alternativou především bankovních úvěrů, které v tuzemsku představují dominantní zdroj externího financování pro firemní sektor. Pro úplnost ještě zmiňme, že společnosti mohou využít i jiných řešení v podobě faktoringu a forfaitingu, leasingu, P2P financování, ale také například i crowfundingu nebo financování podniků pomocí emise akcií.
Emitování dluhopisů jako alternativa bankovního úvěru i emise akcií
Proč si mezi zmíněnými možnostmi zvolit emisi dluhopisů? Své místo mají dluhopisy v první řadě tam, kde klient nechce akceptovat podmínky běžného bankovního úvěru. Může jít také o alternativu pro společnost, která na tuto formu zaúvěrování nedosáhne, především z titulu vlastní krátké firemní historie nebo neodpovídajících obchodních výsledků.
Ve srovnání s klasickým úvěrem umožňují dluhopisy také zisk kapitálu ve vyšším objemu. S těmito financemi lze nakládat zcela libovolně. Naproti tomu účelový úvěr u banky může být striktně limitován kupříkladu pořízením vozidla.

Financování podniků pomocí emise akcií může být zajištěno například akciemi kmenovými. Ty na rozdíl od dluhů nemají vyhraněné datum splatnosti. Nevýhodou je rozšíření hlasovacího práva a z toho vyplývající kontroly o další akcionáře. Naproti tomu dluhopis žádné rozhodovací právo věřiteli nepropůjčuje.
Jak se emitují dluhopisy
Dluhopisy lze vydávat tzv. s veřejnou nabídkou, případně pro omezenou skupinu investorů. Taková emise se jednoduše nazývá neveřejná.
Podmínkou pro veřejnou nabídku je schválený prospekt ČNB. Prospekt představuje dokument pro upisovatele cenného papíru, tedy pro investory. Jeho účelem je nabídnout jim dostatek údajů nutných pro posouzení cenného papíru.
Eventuálně může ČNB udělit výjimku, pakliže se tak však nestane, je možná výlučně neveřejná emise dluhopisů.
Emitování vlastních dluhopisů tedy pro podnik může být výhodným řešením. Celý proces je však zapotřebí důkladně připravit, což vyžaduje časovou investici i personální kapacity.
Lze proto nanejvýše každému podnikateli doporučit obrátit se na odborníky, kteří mají v oboru již praktické zkušenosti. Např. ze společnosti Parkerhill.cz, která se na danou problematiku dlouhodobě zaměřuje.