Některé věci se dlouhodobě šidit nedají. Řeč je o základních životních potřebách, které jsou nezbytným předpokladem spokojeného života – a mimo jiné i úspěchu v profesní rovině. Kromě zdravé a vyvážené stravy je alfou a omegou pevného zdraví a produktivity spánek. Pokud máte pocit, že se v tomto směru poněkud zanedbáváte, nepřestávejte číst. Prozradíme vám, do jaké míry kvalita spánku ovlivňuje vaše každodenní bytí.
Jak dlouho spát a kolik toho naspí „průměrný Čech“?
Na otázku, jako dlouho spát, aby si tělo dostatečně odpočinulo, neexistuje jednoznačná odpověď. Například z odborné studie expertů z Arizonské státní univerzity v Phoenixu vyplynulo, že se jako ideální jeví sedmihodinový spánek – údajně snižuje riziko mnoha nemocí a prodlužuje život. Osm a více hodin však může působit opačně. Lidé holdujícímu příliš dlouhému spánku prý častěji trpí kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou a obezitou.
Co se týče české populace, z výzkumu ppm factum research vyplynulo, že přibližně čtvrtina lidí nespí déle než 7 hodin a každý stý člověk stráví denně v posteli pouze 4 hodiny.
Odborníci se vesměs shodují na tom, že ideální délka spánku závisí na věku (např. pro novorozence je normální spát 14-17 hodin denně), zdravotním stavu i subjektivní potřebě. Někomu skutečně k „dobití baterek“ stačí 4-5 hodin, zatímco jiný potřebuje minimálně dvojnásobek. Navíc nezáleží pouze na době strávené v posteli – rozhodující je i kvalita spánku jako takového.

Jak vám prospěje více spánku?
Mozek funguje podobně jako CRM systém (pokud netušíte, co je CRM a jak může pomoct vašemu podnikání, přečtěte si to na eway-crm.com). Shromažďuje informace, třídí je, analyzuje a plánuje další kroky. A zatímco softwarová platforma potřebuje ke spolehlivému fungování dostatečně výkonný hardware, mozek se neobejde bez adekvátního množství spánku. Jakmile si ho dopřejete, eliminujete spánkovou deprivaci a přestanete dělat zbytečné chyby z nepozornosti.
Dostatek spánku vede k vyrovnanější a stabilnější náladě, minimalizuje úzkostlivé stavy a stres. Dle studie časopisu Sleep z roku 2007 dokonce zlepšuje schopnost činit správná morální rozhodnutí. A mohli bychom pokračovat, protože s kvalitou a množstvím spánku úzce souvisí i bezpečnost na pracoviště i mimo něj (jen v USA je únava každoročně příčinou téměř 300 tisíc pracovních nehod). Potřebujete snad další důvody, proč si týdně naordinovat pár hodin spánku navíc?