Užívání tabákových výrobků produkujících dým je zakázáno u většiny leteckých společností už od 90. let minulého století. Toto opatření se zavedlo kvůli možnému vzniku požáru na palubě. V devadesátých letech byly ale e-cigarety ještě v plenkách, a tak dnes velké množství lidí zvažuje, zda pro tyto elektronické výrobky náhodou neplatí jiná pravidla.
Dým z vaporizéru
To, co vychází z oblíbené elektronické alternativy, je aerosol. Ten se vytváří při ohřevu kapalné směsi, která obsahuje různé chemické látky, uvnitř přístroje. Zahřívání probíhá za pomoci baterie. Výsledným produktem je tedy již zmíněný aerosol, který se inhaluje do plic. I přes to, že oproti klasickým způsobům užívání nikotinu tento dým nelpí na oblečení, nezůstává v místnosti a snadno se rozplyne, stále obsahuje chemikálie, které mohou být cítit. Směs obsahuje následující složky:
- Nikotin: Alkaloid vyskytující se v tabákových rostlinách. Má stimulační účinky na centrální nervovou soustavu a způsobuje závislost.
- Glycerin: Vícesytný alkohol, který se vyskytuje přirozeně. Je čirý a bez zápachu.
- Propylenglykol: Vícesytný alkohol bez barvy a zápachu, který se používá v mnoha oblastech – například jako zvlhčovadlo, emulgátor nebo jedna ze složek e-liquidu.
- Aromatické látky
- Jiné chemické sloučeniny – konzervanty, barviva, sladidla.
Elektronika v letadle
Vzhledem k tomu, že vaporizéry fungují na principu baterie, platí pro ně stejná pravidla jako pro ostatní druhy elektronických přístrojů. U většiny leteckých společností existují pro zavazadlové prostory odlišná nařízení, a tak je na místě vzít si veškeré vybavení tohoto typu pro jistotu sebou na palubu. Lze se tak vyhnout případným problémům při odbavování a bezpečnostní kontrole.
Může se na palubě vapovat?
To, že můžete mít přístroj v příručním zavazadle ještě neznamená, že ho můžete i aktivně používat. Právě naopak – vychutnávat si nikotin v letadle je obecně zakázáno. Výše zmiňovaná tekutina, která je v elektronice obsažena, totiž může být hořlavá. V případě nesprávného použití by tedy mohla zapříčinit vznik požáru. Výjimka může nastat například v kontextu charterového letu. V tomto případě je ale nutné, aby byli pasažéři na povolené užívání tabákových výrobků předem upozorněni.
Autor: Elena Gotfried